مقایسه انواع کوپه‌های قطار

اخبارگوناگون

زمان سفر که می‌رسید انتخاب وسیله سفر به یک دغدغه تبدیل می‌شود. اگر بعد از بررسی‌های مختلف به این نتیجه برسید که برای این سفر بهتر است با قطار سفر خود را انجام دهید، احتمالاً حالا بین گزینه‌های مختلف برای انتخاب نوع قطار و انواع کوپه‌های قطار دچار سردرگمی خواهید شد. در این مقاله از سایت مستر بلیط سعی داریم به مقایسه انواع قطارها و انواع کوپه‌های قطار در ایران بپردازیم تا راحت‌تر و سریع‌تر بتوانید قطار و نوع کوپه موردنظر خود را انتخاب کنید.

مقایسه انواع کوپه های قطار

 

 انواع کوپه‌ های قطار در ایران

۱) کوپه ۴ نفره

معمولاً قطارهای لوکس و درجه یک این نوع کوپه رادارند و امکانات آن‌ها بسته به لوکس و درجه یک بودن آن‌ها کمی متفاوت است. امابه‌طورکلی بدنه و شیشه کوپه‌های این قطارها دوجداره است که ورود صدا و حرارت را به حداقل می‌رساند. دیگر امکانات این کوپه شامل پریز ۲۲۰ ولت برق، امکانات صوتی و تصویری با امکان دریافت کانال‌های دیجیتال و سیستم تهویه مطبوع است. اگر قصد سفر با این کوپه‌ها را دارید در هنگام خرید بلیط قطار خود دقت کنید که بلیط شما به همراه پذیرایی است یا خیر. به این دلیل که هزینه بلیط برای هرکدام متفاوت است. جالب است بدانید در برخی از این قطارها امکان استفاده از کنسول بازی نیز وجود دارد که با پرداخت هزینه می‌توانید از آن استفاده کنید و از سفر خود با قطار لذت بیشتری ببرید. همچنین در دو طرف واگن سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی قابل‌استفاده است.

قطارهایی که کوپه ۴ نفره دارند:

•    قطار سیمرغ رجا: با ظرفیت ۳۲ نفر در هر واگن که ۸ کوپه ۴ نفری داشته و یک کوپه نیز مخصوص مهماندار است.
•    قطار پلور سبز رجا: دارای ۱۰ کوپه ۴ نفره در هر واگن.
•    قطار سبز رجا: دارای ۸ کوپه ۴ نفره در هر واگن
•    قطار طوس رجا: ظرفیت هر واگن آن ۳۶ نفر است که می‌شود۹ کوپه ۴ نفره.
•    قطارهای خلیج‌فارس و دلیجان: دارای ظرفیت ۴۴ نفر در هر واگن که می‌شود۱۱ کوپه ۴ نفره.
•    نکته‌ای که وجود دارد این است که هرچه ظرفیت واگن کم‌تر باشد، فضای کوپه‌های آن دل‌بازتر خواهد بود.

۲) کوپه ۶ نفره

در ادامه مقایسه انواع کوپه‌های قطار به کوپه‌ های۶ نفره می‌رسیم. در مورد کوپه‌ های۶ نفره اوضاع کمی متفاوت است. به این دلیل که کوپه‌ های۶ نفره هم لوکس و درجه یک دارند و هم‌ قطارهایی هستند که کوپه‌ های آن‌ها۶ نفره ولی درجه‌ دو هستند. درکوپه‌ های۶ نفره درجه‌دومعمولاً سیستم تهویه مطبوع وجود ندارد و همچنین گرمایش کوپه‌ ها از طریق سیستم بخار تأمینمی‌شود. امکاناتکوپه‌ها نیز به نسبت کوپه‌های لوکس کم‌تر است. مثلاً دیگر از بدنه و شیشه دوجداره خبری نیست و قاعدتاً هم باید صدای بیشتری را تحمل‌کنید و هم حرارت مثل کوپه‌های درجه یک عایق نیست.

اما قطارهایی که کوپه‌های۶ نفره دارند به شرح زیر هستند:

•    قطارهای لوکس پارسی: امکانات کوپه‌های این قطارها مشابه قطارهای با کوپه‌های۴ نفره است با این تفاوت که ۶ نفره هستند و فضای کم‌تری دارند.
•    قطارهای درجه ۱ اسپانیایی (سهند): این واگن‌ها دارای ۱۰ کوپه ۶ نفره هستند که مجموع ظرفیت آن‌ها۶۰ نفر می‌شود.
•    قطارهای درجه ۱ لوکس آلمان شرقی: این واگن‌ها نیز ۶۰ نفره هستند. امکانات این کوپه‌ ها مشابه دیگر کوپه‌ های لوکس است با این تفاوت که سیستم گرمایش از طریق سیستم بخار تأمینمی‌شود.
•    واگن‌های درجه ۲ آلمان غربی (تبدیلی): این واگن‌ها دارای ۱۱ کوپه ۶ نفره با ظرفیت ۶۶ نفر هستند. پنجره کوپه‌ ها کشویی است. سیستم تهویه مطبوع وجود ندارد و گرمایش کوپه‌ها از طریق سیستم مولد بخار تأمین می‌شود.

کوپه ۶ نفره

 

۳) قطارهای اتوبوسی

یک ذهنیت اشتباه درباره قطارهای اتوبوسی به وجود آمده که با آوردن اسم قطارهای اتوبوسی به یاد صندلی‌های اتوبوس‌های درون‌ شهری می‌افتیم.در صورتی‌ که وقتی به بررسی انواع کوپه‌ های قطار می‌ پردازیم، می‌بینیم که قطارهای اتوبوسی نیز درجه ۱ و لوکس دارند!

در این بخش به بررسی قطارهای اتوبوسی می‌پردازیم:

•    قطارهای درجه ۱ لوکس اتوبوسی چینی در دوطبقه:

این واگن‌ها در دوطبقه ساخته‌ شده‌اند که دارای یک طبقه میانی است که دسترسی به سرویس بهداشتی از این قسمت است. شیشه‌ها و بدنه این واگن‌ها دوجداره است که انتقال صدا و حرارت را به حداقل می‌رساند. واگن‌ها مجهز به سیستم تهویه مطبوع هستند و گرمایش آن‌ها از طریق المنت برقی تعبیه می‌شوند. همچنین سیستم صوتی و تصویری برای این واگن‌ها در نظر گرفته‌ شده است.

•    واگن‌های درجه ۱ تهویه دار مارال:

ظرفیت سالن‌های این واگن ۴۴ نفر است. واگن‌های مارال دارای سیستم تهویه مطبوع بوده اما برای گرمایش آن‌ها از سیستم تولید بخار تأمین می‌شود. در دو طرف هر واگن سرویس‌های بهداشتی وجود دارد.

•    واگن‌های درجه‌ دو اتوبوسی آلمان غربی:

ظرفیت واگن‌های این قطار ۷۲ نفر است که از سیستم تهویه مطبوع برخوردار بوده و برای گرمایش از سیستم تولید بخار بهره می‌برند.

صحبت پایانی:

در این مقاله سعی شد انواع کوپه‌های قطار موردبررسی قرار گیرند اما این بستگی به نیاز شما و همچنین مقصد سفر شما دارد که چه نوع کوپه‌ای را انتخاب کنید. به این دلیل که برخی از انواع قطارها فقط در مسیرهای خاصی رفت‌وآمدمی‌کنند. اگر قصد دارید مثلاً برای سفر به بندرعباس از قطار استفاده کنید حالا دیگر با انواع کوپه‌ها آشنا هستید و بعد از انتخاب نوع کوپه موردنظرتان بر اساس نیاز، می‌توانید بلیط قطار بندرعباس را از سایت مستر بلیط تهیه کنید.

منبع : ویرلن
 


انتشار : 1398/05/06
این مطلب را به اشتراک بگذارید

در رابطه با مقایسه انواع کوپه‌های قطار نظر دهید

0 نظر ثبت شده
امتیاز دهید

اخبار مرتبط

آیا آی ماینر قانونی است ؟ بررسی سایت iminer.net

آیا آی ماینر قانونی است ؟ بررسی سایت iminer.net

دوشنبه 18 فروردین 1399

آی ماینر (iminer) یک شرکت معتبر ثبت شده ایرانی در حوزه اجاره ماینر و استخراج بیت کوین است که برای شما این امکان را فراهم می‎کند تا بدون نیاز به دانش فنی و صرف وقت ، به استخراج بیت کوین و همچنین کسب درآمد از طریق استخراج ارزهای دیجیتال بپردازید.

تعرفه خدمات سانترال در سال 99 (نصب و راه اندازی)

تعرفه خدمات سانترال در سال 99 (نصب و راه اندازی)

دوشنبه 18 فروردین 1399

برقراری ارتباط از طریق تلفن، مناسب‌ترین راه شرکت‌ها جهت برقراری ارتباط با مشتریان است. بنابراین سرمایه‌گذاری در خطوط تلفن دارای اهمیت است. پاناسونیک طیف گسترده‌ای از سیستم‌های ارتباطی را برای مشاغل مختلف ارائه می‌دهد .

کرونا امید اپل را ناامید کرد

کرونا امید اپل را ناامید کرد

پنج شنبه 22 اسفند 1398

در این نوشتار در خصوص کاهش 60 درصدی فروش گوشی آیفون به دنبال شیوع ویروس کرونا و

آموزش اجاره ماینر و استخراج بیت کوین از طریق پلتفرم آی ماینر

آموزش اجاره ماینر و استخراج بیت کوین از طریق پلتفرم آی ماینر

چهار شنبه 14 اسفند 1398

اگر شماهم به دنبال راهی هستید که بدون دانش فنی و حتی بدون خرید ماینر بتوانید به استخراج بیت کوین بپردازید این مقاله را بخوانید.

iminer

iminer

چهار شنبه 23 بهمن 1398

وب سایت آی ماینر به عنوان پیشرفته ترین و معتبرترین سامانه آنلاین خرید و اجاره ماینر ، با دریافت مجوزهای لازم، فعالیت خود را در بازار ایران آغاز کرد.

نشانی :خیابان ولیعصر نرسیده به میدان ولیعصر روبروی سفارت عراق خیابان ولدی پلاک 30 طبقه3 واحد7

تلفن تماس : 87147200-87147100