خیریه حضرت ابوالفضل

مقایسه انواع کوپه‌های قطار

اخبارگوناگون

زمان سفر که می‌رسید انتخاب وسیله سفر به یک دغدغه تبدیل می‌شود. اگر بعد از بررسی‌های مختلف به این نتیجه برسید که برای این سفر بهتر است با قطار سفر خود را انجام دهید، احتمالاً حالا بین گزینه‌های مختلف برای انتخاب نوع قطار و انواع کوپه‌های قطار دچار سردرگمی خواهید شد. در این مقاله از سایت مستر بلیط سعی داریم به مقایسه انواع قطارها و انواع کوپه‌های قطار در ایران بپردازیم تا راحت‌تر و سریع‌تر بتوانید قطار و نوع کوپه موردنظر خود را انتخاب کنید.

مقایسه انواع کوپه های قطار

 

 انواع کوپه‌ های قطار در ایران

۱) کوپه ۴ نفره

معمولاً قطارهای لوکس و درجه یک این نوع کوپه رادارند و امکانات آن‌ها بسته به لوکس و درجه یک بودن آن‌ها کمی متفاوت است. امابه‌طورکلی بدنه و شیشه کوپه‌های این قطارها دوجداره است که ورود صدا و حرارت را به حداقل می‌رساند. دیگر امکانات این کوپه شامل پریز ۲۲۰ ولت برق، امکانات صوتی و تصویری با امکان دریافت کانال‌های دیجیتال و سیستم تهویه مطبوع است. اگر قصد سفر با این کوپه‌ها را دارید در هنگام خرید بلیط قطار خود دقت کنید که بلیط شما به همراه پذیرایی است یا خیر. به این دلیل که هزینه بلیط برای هرکدام متفاوت است. جالب است بدانید در برخی از این قطارها امکان استفاده از کنسول بازی نیز وجود دارد که با پرداخت هزینه می‌توانید از آن استفاده کنید و از سفر خود با قطار لذت بیشتری ببرید. همچنین در دو طرف واگن سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی قابل‌استفاده است.

قطارهایی که کوپه ۴ نفره دارند:

•    قطار سیمرغ رجا: با ظرفیت ۳۲ نفر در هر واگن که ۸ کوپه ۴ نفری داشته و یک کوپه نیز مخصوص مهماندار است.
•    قطار پلور سبز رجا: دارای ۱۰ کوپه ۴ نفره در هر واگن.
•    قطار سبز رجا: دارای ۸ کوپه ۴ نفره در هر واگن
•    قطار طوس رجا: ظرفیت هر واگن آن ۳۶ نفر است که می‌شود۹ کوپه ۴ نفره.
•    قطارهای خلیج‌فارس و دلیجان: دارای ظرفیت ۴۴ نفر در هر واگن که می‌شود۱۱ کوپه ۴ نفره.
•    نکته‌ای که وجود دارد این است که هرچه ظرفیت واگن کم‌تر باشد، فضای کوپه‌های آن دل‌بازتر خواهد بود.

۲) کوپه ۶ نفره

در ادامه مقایسه انواع کوپه‌های قطار به کوپه‌ های۶ نفره می‌رسیم. در مورد کوپه‌ های۶ نفره اوضاع کمی متفاوت است. به این دلیل که کوپه‌ های۶ نفره هم لوکس و درجه یک دارند و هم‌ قطارهایی هستند که کوپه‌ های آن‌ها۶ نفره ولی درجه‌ دو هستند. درکوپه‌ های۶ نفره درجه‌دومعمولاً سیستم تهویه مطبوع وجود ندارد و همچنین گرمایش کوپه‌ ها از طریق سیستم بخار تأمینمی‌شود. امکاناتکوپه‌ها نیز به نسبت کوپه‌های لوکس کم‌تر است. مثلاً دیگر از بدنه و شیشه دوجداره خبری نیست و قاعدتاً هم باید صدای بیشتری را تحمل‌کنید و هم حرارت مثل کوپه‌های درجه یک عایق نیست.

اما قطارهایی که کوپه‌های۶ نفره دارند به شرح زیر هستند:

•    قطارهای لوکس پارسی: امکانات کوپه‌های این قطارها مشابه قطارهای با کوپه‌های۴ نفره است با این تفاوت که ۶ نفره هستند و فضای کم‌تری دارند.
•    قطارهای درجه ۱ اسپانیایی (سهند): این واگن‌ها دارای ۱۰ کوپه ۶ نفره هستند که مجموع ظرفیت آن‌ها۶۰ نفر می‌شود.
•    قطارهای درجه ۱ لوکس آلمان شرقی: این واگن‌ها نیز ۶۰ نفره هستند. امکانات این کوپه‌ ها مشابه دیگر کوپه‌ های لوکس است با این تفاوت که سیستم گرمایش از طریق سیستم بخار تأمینمی‌شود.
•    واگن‌های درجه ۲ آلمان غربی (تبدیلی): این واگن‌ها دارای ۱۱ کوپه ۶ نفره با ظرفیت ۶۶ نفر هستند. پنجره کوپه‌ ها کشویی است. سیستم تهویه مطبوع وجود ندارد و گرمایش کوپه‌ها از طریق سیستم مولد بخار تأمین می‌شود.

کوپه ۶ نفره

 

۳) قطارهای اتوبوسی

یک ذهنیت اشتباه درباره قطارهای اتوبوسی به وجود آمده که با آوردن اسم قطارهای اتوبوسی به یاد صندلی‌های اتوبوس‌های درون‌ شهری می‌افتیم.در صورتی‌ که وقتی به بررسی انواع کوپه‌ های قطار می‌ پردازیم، می‌بینیم که قطارهای اتوبوسی نیز درجه ۱ و لوکس دارند!

در این بخش به بررسی قطارهای اتوبوسی می‌پردازیم:

•    قطارهای درجه ۱ لوکس اتوبوسی چینی در دوطبقه:

این واگن‌ها در دوطبقه ساخته‌ شده‌اند که دارای یک طبقه میانی است که دسترسی به سرویس بهداشتی از این قسمت است. شیشه‌ها و بدنه این واگن‌ها دوجداره است که انتقال صدا و حرارت را به حداقل می‌رساند. واگن‌ها مجهز به سیستم تهویه مطبوع هستند و گرمایش آن‌ها از طریق المنت برقی تعبیه می‌شوند. همچنین سیستم صوتی و تصویری برای این واگن‌ها در نظر گرفته‌ شده است.

•    واگن‌های درجه ۱ تهویه دار مارال:

ظرفیت سالن‌های این واگن ۴۴ نفر است. واگن‌های مارال دارای سیستم تهویه مطبوع بوده اما برای گرمایش آن‌ها از سیستم تولید بخار تأمین می‌شود. در دو طرف هر واگن سرویس‌های بهداشتی وجود دارد.

•    واگن‌های درجه‌ دو اتوبوسی آلمان غربی:

ظرفیت واگن‌های این قطار ۷۲ نفر است که از سیستم تهویه مطبوع برخوردار بوده و برای گرمایش از سیستم تولید بخار بهره می‌برند.

صحبت پایانی:

در این مقاله سعی شد انواع کوپه‌های قطار موردبررسی قرار گیرند اما این بستگی به نیاز شما و همچنین مقصد سفر شما دارد که چه نوع کوپه‌ای را انتخاب کنید. به این دلیل که برخی از انواع قطارها فقط در مسیرهای خاصی رفت‌وآمدمی‌کنند. اگر قصد دارید مثلاً برای سفر به بندرعباس از قطار استفاده کنید حالا دیگر با انواع کوپه‌ها آشنا هستید و بعد از انتخاب نوع کوپه موردنظرتان بر اساس نیاز، می‌توانید بلیط قطار بندرعباس را از سایت مستر بلیط تهیه کنید.

منبع : ویرلن
 


انتشار : 1398/05/06
این مطلب را به اشتراک بگذارید

در رابطه با مقایسه انواع کوپه‌های قطار نظر دهید

0 نظر ثبت شده
امتیاز دهید

اخبار مرتبط

راهنمای سفر سه روزه به استانبول

راهنمای سفر سه روزه به استانبول

دوشنبه 1 مهر 1398

استانبول یکی از نزدیکترین مقاصد سفرهای خارجی برای ایرانیان است. این شهر رازهای بسیاری را در دل خود پنهان کرده است و هر گوشه از آن سرشار از ناگفته های تاریخ است.

آشنایی با انواع قطار اتوبوسی و کوپه‌ای در ایران

آشنایی با انواع قطار اتوبوسی و کوپه‌ای در ایران

دوشنبه 25 شهریور 1398

سفر با قطار همیشه یکی از محبوب‌ترین روش‌ها و راه‌های رسیدن به مقصد بوده است، خصوصا اگر مسیر طولانی باشد و سختی‌های سفر با ماشین شخصی بیش‌تر شود و هزینه سفر هوایی نیز به صرفه نباشد.

راهنمای خرید رادیاتور آلومینیومی

راهنمای خرید رادیاتور آلومینیومی

سه شنبه 5 شهریور 1398

یکی از مهمترین تجهیزات در تمامی ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی سیستم مناسب گرمایشی می باشد. در دنیای مدرن امروزی انواع وسایل گرمازا که هریک از تکنولوژی خاص و شیوه ای مدرن پیروی می کنند تولید و در بازار جهت رفاه و آسایش افراد در سراسر دنیا عرضه می گردد.

ویژگی های سیستم عامل مدرن Windows Core از زبان مایکروسافت

ویژگی های سیستم عامل مدرن Windows Core از زبان مایکروسافت

پنج شنبه 9 خرداد 1398

مایکروسافت در نمایشگاه کامپیوتکس 2019 تایوان از سیستم عامل جدیدی رونمایی می کند که می تواند آینده کامپیوترهای شخصی بر پایه ویندوز را دچار تحول نماید.

آموزشگاه موبایل و لپ تاپ کامتک پیشرفت تضمینی شما در بازار کار

آموزشگاه موبایل و لپ تاپ کامتک پیشرفت تضمینی شما در بازار کار

شنبه 4 خرداد 1398

در دنیای دیجیتال امروز باید برای شروع کار تعمیرات هم اطلاعات آکادمیک خوبی داشته باشیم و هم بصورتی کار عملی روی تجهیزات دیجیتال مانند لپ تاپ، موبایل و تبلت انجام دهیم تا بهترین نتیجه را در بازار کسب و کار بدست آوریم.

قیمت سفر به خارج از ایران نظیر استانبول، دبی و مالزی چقدر است؟

قیمت سفر به خارج از ایران نظیر استانبول، دبی و مالزی چقدر است؟

شنبه 28 اردیبهشت 1398

این روزها این سوال که سفر به خارج از ایران نظیر استانبول، دبی و مالزی چقدر است ؟ موضوعی است که ذهن مسافران را درگیر خود کرده است حالا چرا این سه مقصد ؟!

نشانی :خیابان ولیعصر نرسیده به میدان ولیعصر روبروی سفارت عراق خیابان ولدی پلاک 30 طبقه3 واحد7

تلفن تماس : 87147200-87147100